Past Winners

2018

1st Place

1000 Beautiful Watts
Angela & Darren Croucher

2nd Place

Broken Sinclair
Beth Ashby

3rd Place

The Half Of It
George Caine

Runner Up

Brainville
Mark Wasserman

Runner Up

Brechin Cross
Ryan M. Andrews

Runner Up

Foreclosed
Alexandra Swenson

Runner Up

Green v. City of New Orleans
Daniel Parino

Runner Up

Human, all too Human
Matthew Harris

Runner Up

Serpentine
David Tittone & David Torre

Runner Up

The Disease
Khalil Sullins

Runner Up

The Killer John Bidwell
Travis Lemke

Runner Up

Welcome to the Movie World
Bryan Bordon

Runner Up

You Are Not My Trigger
Paul Ashton


2017


1st Place

The God Machine
Michael Bowler

2nd Place

The Regulars
Devon Colwell

3rd Place

Spirit Lake
Alison Macinnis

Runner Up

Broken Chain
Jonathan Clancy

Runner Up

Jackalope
Steven Lankenau

Runner Up

LP
Zachary Taylor

Runner Up

Mummy’s Boy
Stewart McDonald

Runner Up

My Son Sam
Michael Droberg

Runner Up

Shooting Manson
Ron Pivo & Kevin Courtney

Runner Up

The Henry Manor Incident
Denise Williams

Runner Up

The Mary Jane Girls
Heidi Kozak

Runner Up

The Renovator’s Dream
Richard Vilensky

Runner Up

Universal Monster
Constantine Nasr

2016


1st Place

Battle
Aaron Brophy

2nd Place

60 Minutes to Sunset
Gregory Mulligan

3rd Place

One Of Us
Michael Kriegsman

Runner Up

Brutal
Chris Bell

Runner Up

Morty Pappins
Shane Smith

Runner Up

The Clock Maker
Dan Schmidt

Runner Up

The Fall of Byzantium
Nickolaus Swedlund

Runner Up

The Ghost and the Machine
R. Eric Lieb

Runner Up

The Olympians
Ryan A. Herring

Runner Up

The Way Station
Laurie Frankel

Runner Up

Vampira
Kendell Courtney Klein

Runner Up

Vicious Cycle
Richard D. Herrera Jr.

Runner Up

White Buffalo
Jan Kimbrough

2015


1st Place

Diary of a Jesuit
Arthur Fishel

2nd Place

The Base
Shane McCabe

3rd Place

Half-Breed
Leslie Farrell

Runner Up

Birdwatching Naked
Tom Batt

Runner Up

High Office
Jason Kessler

Runner Up

Living the Good Death
Scott Baron

Runner Up

Six X Six
Doug Lynch

Runner Up

The Day I Turned Gay
Alexandra Allred

Runner Up

The Flid Show
Richard Willett

Runner Up

The Flight of the Wasp
Andrea Brusa

Runner Up

The Memory Palace
Justine Gunn

Runner Up

The Secret Lover
John James Hickey

Runner Up

The Secret of Ebbets Field
Richard Seidman

2014


1st Place

Elephant in the Room
Tom Morris

2nd Place

The Magic Kingdom
Michael McQuade

3rd Place

Gowanus Canal
Cynthia Chatman

Runner Up

7th Son
William Maurer

Runner Up

Abaddon’s Gate
Andrew Stein

Runner Up

Alpha
Christina Pamies

Runner Up

Columbine
Don Zorbas

Runner Up

Downsizing
J. Brad Wilke

Runner Up

Everyone’s a Critic
Carly Woodworth

Runner Up

Genesis Prime
Joe Crouch

Runner Up

Heidegger in Ruins
Jeffrey van Davis

Runner Up

Hell
Parker Briscoe

Runner Up

Warsaw
Kimberly Kaplan

2013


1st Place

Goat
Jordan Rane

2nd Place

Capitol Offense
Bennett Rea

3rd Place

Pacoima
Kate Douglas

Runner Up

Banking on Betty
Geno Scala

Runner Up

Dragon Tail
Keith Hendrick

Runner Up

Family Gatherings
Bridget Gibson

Runner Up

Grave-Keeper
Richard Herrera

Runner Up

Land of Bones
Peter Floro

Runner Up

No Way Out
Andrew Mescher

Runner Up

Not For Sale
Sarelyn Radecke

Runner Up

The Taloquan Network
Robert Hestand

Runner Up

The White Shaman
Sean McConville

Runner Up

Where The Men Are
Wendy Wilkins

2012


1st Place

Half-Life
Debra Hershkowitz

2nd Place

All or Nothing At All
Gary Sherwood

3rd Place

Impending Dom
Chris Molinaro

Runner Up

Breakdown in Ye-Tsan
Reid Dodson

Runner Up

Cowboy
Alex Mindt & Randall Harvey

Runner Up

Dead End Job
Henry Fosdike

Runner Up

Faye
Matthew Bozin

Runner Up

Heritage
Michael Quintana

Runner Up

Jonnie the Black
Curtis & Scott Burdick

Runner Up

Lily & Lilac
Jonathan Anderson

Runner Up

Sister Kevin
Mary Rogan

Runner Up

Straight Razor Jazz
David Scott Hay

Runner Up

Vegas Lounge
Robert Tomic

2011


1st Place

The Floating of Hayes
John Woodard

2nd Place

The Fantastically Adventurous Adventures of Barry Throssip
Mike Jones

3rd Place

The Druggist
Ted Adams

Runner Up

Dali
Lorraine Mauvais

Runner Up

Father Patrick
Brian Pargac

Runner Up

High School Newspaper Wars
Jesse Dykstra

Runner Up

Max
Samantha Husik

Runner Up

Old Hag Syndrome
Tim Dankanich

Runner Up

Sumeria
Roy Cho & Biju Parekkadan

Runner Up

The Dark Reaches
Peter Fedorenko

Runner Up

The Quest for the Last Tree
Dave Seropian

Runner Up

Unmaking Love
Evan Laughlin

Runner Up

Will Success Spoil Mrs. MIller?
Matthew Fantaci

2010


1st Place

Juice
Andrew James Carter

2nd Place

Second Born
David Jagernauth

3rd Place

A Novel Approach to Suicide
Brien Kelly

Runner Up

A History Of Fools
Eric Podell

Runner Up

Come in from the Cold War
Bob Garden

Runner Up

Ladies and Gentlemen, John Wilkes Booth
Dan Barton

Runner Up

Sleeping Beauty
Tony Boland

Runner Up

Staff Development
Jon Bernstein

Runner Up

The Day the Daniels Left
Lydia Fantozzi

Runner Up

The Harrowing
Peter Gamble & Matt Yang King

Runner Up

The Lazarus Group
David Sakmyster

Runner Up

The Pornovsky Brothers
David Bertoni & Richard Halpern

Runner Up

Young Mortals
Michael Mahoney

2009


1st Place

The Terminals
Matt Umbarger

2nd Place

Child in the Dark
Damian Lahey and Ian Ogden

3rd Place

Sober Living
Heather Regnier

Runner Up

360
Richard Nguyen-Marshall

Runner Up

A Revolution in Urination
Christian Heinze

Runner Up

Carnies
Dean Ward & Matt Ward

Runner Up

Cedarpine Views
Mischa Ayoub

Runner Up

Palmer
Cheryl Guerriero

Runner Up

Soulmates
David Birkenhead

Runner Up

Spring-heeled Jack
David Pardue

Runner Up

The Fahey Men
Jane Holahan

Runner Up

Three Rivers
Brian Loschiavo & Josh Macuga

Runner Up

Willie Francis Must Die Again
Allan Durand

2008


1st Place

The Terminals
Matt Umbarger

2nd Place

Child in the Dark
Damian Lahey and Ian Ogden

3rd Place

Sober Living
Heather Regnier

Runner Up

360
Richard Nguyen-Marshall

Runner Up

A Revolution in Urination
Christian Heinze

Runner Up

Carnies
Dean Ward & Matt Ward

Runner Up

Cedarpine Views
Mischa Ayoub

Runner Up

Palmer
Cheryl Guerriero

Runner Up

Soulmates
David Birkenhead

Runner Up

Spring-heeled Jack
David Pardue

Runner Up

The Fahey Men
Jane Holahan

Runner Up

Three Rivers
Brian Loschiavo & Josh Macuga

Runner Up

Willie Francis Must Die Again
Allan Durand

2007


1st Place

Whale Farts
Brian Price & Samuel W. Gailey

2nd Place

Code Name Veil
Matt Billingsly

3rd Place

Emily’s Numbers
Paul Chepikian

Runner Up

L. A. Coincidental
Mike Mason

Runner Up

Love and Other Natural Disasters
Stephen Garvey

Runner Up

The Life of Mary Shelley
Deborah Baxtrom

Runner Up

Once Upon This Playground
Anne Kruse

Runner Up

Outrage
Stephen Garvey

Runner Up

Pink Pages
James Henderson

Runner Up

Playing Dead
Dick Belsky

Runner Up

The Buddy Grim Show
Scott Webster

Runner Up

The Housekeeper
Pamelja Ferderbar

Runner Up

The Wrinkleman
Bryan Hilson

2006


1st Place

Can’t Live With ‘Em
Chris Pentzell

2nd Place

The Patriot Act
Steven C. Oppenheimer

3rd Place

Danny LongLegs
Keli Rowley

Runner Up

Down the Aisle
Jase Ricci

Runner Up

Jekyll & Heidi
Lisa Yoffee

Runner Up

Match This
Anne Wallace

Runner Up

Pencil Men
Grant Janes & Brian Edgar

Runner Up

The American Family
Adam Moore

Runner Up

The Stadium
Zer Gonzales

Runner Up

The Sunshine Blond
Marilyn Mallory

Runner Up

The Uncertainty Principle
Nathan Bransford

Runner Up

The Wizard, Farmer, and Very Petty Princess
Daniel Fox

Runner Up

Triage
Shane O’Neill

2005


1st Place

Limping Jokers
Rawle Brown

2nd Place

Son of a Gun
M.J. Anderson & Richard Rossner

3rd Place

Blood Diamonds
Margaret Dunlap

Runner Up

Black Mountain
Pezhman Jatala

Runner Up

Closer to Fine
Erin Engman

Runner Up

Go Ahead, Back Up
Sarah Skibinski

Runner Up

Panic Attack
Colin Perry

Runner Up

Playing Our Song
Andrea Perine

Runner Up

Santa Technologies
Tim Christian and Jeff Beals

Runner Up

The Curse of Old Bob
Anthony Stitt and Jeff Trently

Runner Up

The Family Partnership
Clark McCutchen

Runner Up

The Unkindness of Ravens
Allen Glover

Runner Up

Thunder in the West
Scott Grant

2004


1st Place

Don Juan
Patrick Andrew O’Connor

2nd Place

Jack and Jill
Cory Oliver and Clark McCutchen

3rd Place

Redumption
Robert Gelber

Runner Up

Better Mouse Trap
Scott Cunningham

Runner Up

Damascus Road
Keith Harris

Runner Up

King of Manhattan
Aaron Mendelsohn

Runner Up

Life Weight
Vey Garofalo and Laura Connors

Runner Up

Lunch Box Hero
Jay Longshore

Runner Up

Slappy Goes To Hollywood
Christopher Pentzell

Runner Up

Tesla
Christopher Bradley

Runner Up

The Doubt Dragon
Jaime Buddle

Runner Up

The Secret of Lummi Island
Jane C. Turville

Runner Up

Toil and Trouble
Dan Saraceni

2003


1st Place

Reckless Endangerment
Howard Skora

2nd Place

The Conspiracy
Robert C. Fleet

3rd Place

Dining with Dinah
Theresa Shaw

Runner Up

Billy Bones
Jen Miller and Sophie Pegrum

Runner Up

Death Takes A Vacation
Gil Christner

Runner Up

Racing To The Altar
Dianna Ippolito

Runner Up

Snoop
Brett Cooper

Runner Up

Jungleland
Robert Martorana

Runner Up

The Lesser Evil
Glen Samuel

Runner Up

The Last Living Nephilim
Clayton Wold

Runner Up

Countenance
Neil H. Abramson

Runner Up

The Gunships of Orion
Ross Morfeld

Runner Up

Mr. J
Ruth Campbell

2002


1st Place

The Trial of Alex Lord
Christopher V. Carlyle

2nd Place

Standing In
Mark Pearson

3rd Place

Love at First Sight or Your Love is Kicking My Ass
Sean Buk

Runner Up

Band O’Thieves
Andrew Knauer

Runner Up

Empty
Harry James Connolly

Runner Up

Let’s Mow
Joe Wilson

Runner Up

Negative Capability
James Macdonald & Karen Rizzo

Runner Up

Officer Down
Theresa Schwegal

Runner Up

Sucker Punched
Scott Morgan

Runner Up

The Intruder
Barbara Curry

Runner Up

The Tutor
Barbara Kymlicka

Runner Up

Watusimba
Rob Sandoval & Rita Sandoval

Runner Up

You Suck
Caroline Williams

2001


1st Place

Ted Inc.
Rett Thompson

2nd Place

Swing Vote
Mike Cunningham

3rd Place

Bogey Size It
Patti Wall

Runner Up

I’m A Bereaver
Kenneth Wajda

Runner Up

The Kane Project
Daniel Tester

Runner Up

Pulp Chicken
Michael Gibson

Runner Up

Cloning Ms. Stone
Lou Wollin

Runner Up

The Ides of April
John Erick Dowdle

Runner Up

Egghead
RJ Anderson

Runner Up

Rumors of Peace
Irina Diether

Runner Up

Judy Jackie Are Going To Hell
A. Dryburgh & J. MacFarlane

Runner Up

Distribution
David Guest

Runner Up

Lance Barnes, Post Nuke Dick
Stefan Petrucha

2000


1st Place

Tell Me A Movie
Robert Weinberger

2nd Place

A Little Left of Center Field
Rick Livingston

3rd Place

Third Class Cry
Sang Kyu Kim

1999


1st Place

Soul To Keep
Sean McElhiney

2nd Place

Falling Over Venus
Andrea Bailey

3rd Place

Cruel Logic
Brian Godawa

Connect with Us

info@scriptapalooza.com

Call or Text 310.594.5384

Fill out my online form.

Copyright © 2018 Scriptapalooza Inc. All rights reserved.